GE Aerospace Jobs

Job Information

GE Aerospace Automatyk/ Automatyczka_Maintenance Engineer in Zielonka, Poland

Job Description Summary

Maintenance automation engineer is responsible for assisting with the maintenance, repair, construction and adjustment of mechanical and electrical equipment in Polonia Aero Sp. z o.o.

Job Description

PL

Obowiązki:

  • Przygotowywanie planów i procedur inspekcji oraz konserwacji zainstalowanego sprzętu.

  • Zapewnienie działania szerokiego zakresu urządzeń elektrycznych i mechanicznych poprzez wykonywanie prac konserwacyjnych i naprawczych.

  • Nadzór nad jedną lub kilkoma małymi grupami lub ekipami pracowników i przeprowadzanie uruchomienia ich prac.

  • Kontrola narzędzi i wyposażenia konserwacyjnego.

Wymagania:

  • Stopień licencjata lub magistra w dziedzinie mechatroniki lub automatyki.

  • Trzyletnie doświadczenie w konserwacji jako automatyk w środowisku przemysłowym.

  • Silne umiejętności komunikacyjne, zdolność do interakcji z ludźmi na arenie międzynarodowej.

  • Dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

  • Średnia wiedza na temat obwodów elektrycznych.

  • Posiadanie certyfikatów kwalifikacyjnych na operację (E) w grupie 1 i 2; Certyfikaty nadzorujące (D) będą atutem.

  • Silne umiejętności rozwiązywania problemów, diagnostyczne i analityczne.

  • Umiejętność pracy w okazjonalnych nocach i/lub weekendach, aby sprostać potrzebom biznesowym.

  • Znajomość zasad bezpieczeństwa w środowisku przemysłowym.

  • Posiadanie certyfikatów operatora wózka widłowego, podnośnika koszowego i suwnicy będzie atutem.

ENG

Responsibilities:

  • Preparing inspection and maintenance plans and procedures for installed equipment.

  • Ensure operation of wide range of electrical and mechanical machinery by performing preventive maintenance and repair works.

  • Supervise one or more small groups or crews of workers and carrying out commissioning of their works.

  • Controlling maintenance tools and equipment.

    Requirements:

  • Bachelor's degree or Master's degree in Mechatronics or Automation Engineering.

  • Three years maintenance experience as a automation in industry environment.

  • Strong communication skills, able to interact with people internationally.

  • Good command in English both written and communication.

  • Moderate knowledge of electrical circuits.

  • Qualification Certificates for Operation (E) in group 1 and 2; Supervision certificates (D) will be an asset.

  • Strong troubleshooting, diagnostic and analytical skills.

  • Ability to work occasional nights and/or weekends to meet business needs.

  • Knowledge of safety rules in industry environment.

  • Forklift, platform lift and bridge crane operator’s certificates are going to be an asset.

Additional Information

Relocation Assistance Provided: No

DirectEmployers